THE BADANIE DNA OKA DIARIES

The badanie dna oka Diaries

The badanie dna oka Diaries

Blog Article

U niemowląt oraz dzieci również możliwe jest wykonanie badania dna oka. exam przeprowadza się zwłaszcza u wcześniaków w czasie pierwszego miesiąca życia. Głównym wskazaniem jest wykrycie retinopatii we wczesnym stadium. Badanie powtarza się następnie w 8. oraz 12. tygodniu życia.

Na wizytę u okulisty najlepiej nie jechać samochodem jako kierowca. Krople rozszerzające źrenice, przez kilka godzin, będą powodowały silne uczucie olśnienia i mniej wyraźnego widzenia, co będzie się przekładało na mniejsze bezpieczeństwo na drodze. Najlepiej wybrać komunikację miejską lub zabrać ze sobą drugiego kierowcę.

Zaletami urządzenia są jego mobilność oraz możliwość widzenia przestrzennego (w przypadku oftalmoskopu widzenie było tylko dwuwymiarowe). Czasami w celu dokładniejszego obejrzenia obwodowej części siatkówki lekarz musi wykonać tzw. wpuklenie twardówki. Wówczas konieczne jest wykonanie znieczulenia powierzchni oka i uciśnięcie ściany oka za pomocą specjalnego przyrządu. Badanie nie wiąże się jednak z żadnym ryzykiem dla pacjenta.

Przetwarzamy informacje pozyskane przy wykorzystaniu technologii cookies, World-wide-web Storage i innych wyłącznie w celach wymienionych poniżej. Część z tych informacji jest niezbędna dla działania naszego serwisu, w pozostałym zakresie możesz skonfigurować swoje preferencje w zakresie poszczególnych celów, poprzez zaznaczenie stosownej zgody przy każdym z nich.

Jak wygląda badanie dna oka? Przed badaniem dna oka pacjentowi podawane są krople z atropiną. Celem jest rozszerzenie źrenic, zaś skutkiem – gorsze widzenie i zaburzenia wzroku. Dlatego na badanie dna oka zaleca się przyjść z osobą towarzyszącą.

Zastosowanie leków rozszerzających źrenicę na kilka godzin pogarsza ostrość widzenia, dlatego do czasu ustąpienia objawu zabronione są prowadzenie samochodu i obsługa maszyn.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Badanie dna oka pozwala przyjrzeć się budowie poszczególnych factorów i wykryć ewentualne zmiany w strukturze. Badanie jest przydatne nie tylko w okulistyce, ale również w kardiologii, diabetologii czy internie, pozwala bowiem na wykrycie i monitorowanie zmian związanych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, a nawet niedokrwistością.

Badanie przypomina nieco standardowe wziernikowanie pośrednie, jednak wykorzystanie lampy szczelinowej, emitującej wąską wiązkę światła, pozwala na dokładniejsze przyjrzenie się szczegółom w strukturze dna oka. Lampa wyposażona jest w aparat, więc w trakcie badania możliwe jest wykonanie zdjęć.

Często zdarza się, że pacjent zaczyna widzieć nieprawidłowo. Mogą pojawiać się linie lub widzenie jednym okiem jest dużo słabsze. Niektórzy skarżą się także na pojawiające się czarne punkty oraz błyski światła. Wszystkie te objawy powinny skłonić lekarza do skierowania chorego na badania dna oka.

Pokaż więcej Artykuły Krem do twarzy i pod oczy − jak dobrać krem do typu cery?

Nie należy read more prowadzić pojazdów mechanicznych, pracować przy komputerze oraz obsługiwać maszyn do czasu powrotu prawidłowego widzenia (zwykle poprawa następuje po 4 - 6 godzinach od zastosowania preparatu).

Wyniki badania dna oka najczęściej otrzymuje się nawet w czasie badania – podobnie jak np. w czasie badania USG lekarz ocenia na bieżąco stan oka.

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W składvert zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM).

Report this page